Švėkšna-Teneriai-Pajūris

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
45 km
9 val.
Maršruto danga

ETAPO APRAŠYMAS:

Žygį per Šilalės rajoną pradėsite Teneniuose. Čia rasite Šv. Barboros bažnyčią, miestelyje yra veikianti parduotuvė. Toliau keliausite į Jomantus, kur Jūsų patogumui taip pat yra parduotuvė. Iš Jomantų kaimelio kelias veda į Lileikėnus, kuriuo eidami išvysite ir Kunigiškių piliakalnį. Lileikėnų kaimą nuo Pajūrio miestelio skiria upė Jūra, taigi, kad patektumėte į Pajūrį – upę reikės kirsti. Patogesniam susisiekimui tarp kaimynų buvo pastatytas beždžionių tiltas, žygiuodami per šį tiltą atsidursite Pajūryje, buvusio Pranciškonų vienuolyno pastato teritorijoje. Deja, vidun užeiti negalėsite, nes dabar ten – gyvenamasis daugiabutis. Pajūrio miestelyje žygeivių lauks ir nakvynės vietos. Viena iš jų – Šerpyčių sodyba, kur šeimininkai priims pernakvoti. Kita nakvynės vieta – Pajūrio rekreacinė stovyklavietė – pakvies poilsiui gamtos apsuptyje, visai prie pat Jūros upės. Stovyklaudami galėsite pasigrožėti žvaigždėtu dangumi. Pajūrio miestelyje veikia dvi parduotuvės („Jūra“ ir „Tėviškė“), trys maitinimo įstaigos (picerija „Pica Kvik“, J. Valaičio kavinė ir restoranas-baras „Jūra) yra ir vaistinė, tad pasipildykite atsargas. Žygiuodami per Pajūrį užsukite į Pajūrio miestelio tremtinių aikštę ir memorialą, kur pastatytas ir tremtinių vagono analogas, pasigrožėkite Pajūrio Švč. Trejybės bažnyčia, toliau keliaudami jau Didkiemio link, išvysite sovietinės kariuomenės statinį – Molotovo linijos gynybinį dotą.

Tenenių bažnyčia – Tenenių Šv. Barboros bažnyčia 1782 m. pastatyta iš kirviu tašytų eglinių rąstų, iš išorės apkalta stačiomis lentomis, kryžminio plano, su barokinių formų bokšteliu centre, virš kurio kyla ornamentuotas geležinis kryžius. Liaudies tradicijas atspindi pastato proporcijos, fasado pločiui tolygus jo aukštis. Bažnyčios interjere vyrauja baroko stilius. Ypač puošnus didysis altorius, įrengtas 1852 m., nudažytas ir paauksuotas 1854-aisiais.

Kunigiškių piliakalnis - Piliakalnis įrengtas aukštumos kyšulyje Jūros dešiniajame krante. Piliakalnio aikštelėje rastas geležinis kirvis ir žalvarinis žiedas. Šiaurės vakarų aikštelės gale supiltas 1,5 m aukščio, 20 m pločio pylimas, už kurio iškastas 17 m pločio, 1 m gylio griovys. Jos pietryčių krašte supiltas 0,5 m aukščio, 11 m pločio pylimas. Pietų šlaite, 4 m žemiau aikštelės yra 3,5 m pločio terasa. Šlaitai statūs, 20 m aukščio, jų viršutinė 4 m aukščio dalis išlyginta.

Piliakalnis apardytas duobių, šlaitai erodavę. Piliakalnis apaugęs lapuočiais.

Žinomas ir Lileikėnų vardu.

Piliakalnis datuojamas I tūkst. - II tūkst. pradžia.

Lileikėnai – Pajūris 2km (reikia pereiti upę beždžionių tiltu)

Beždžionių tiltas

Buvęs Pranciškonų vienuolyno pastatas - Šalia naujosios Pajūrio parko dalies stovi buvusio pranciškonų vienuolyno pastatas, statytas XIX a. 7 – 8 dešimtmetyje. Iš pradžių čia buvo tik spirito varykla. XX a. pradžioje šį pastatą nupirko Kazimieras Nausėda, jis čia įrengė vandens malūną, lentpjūvę, vilnų karšyklą ir verpyklą. Nuo 1928 metų, dalį pastato užėmė pieninė. Savininkas šį pastatą kaip palikimą užrašė vienuoliams pranciškonams. Jie 1935 metais įkūrė noviciatą, bet vienuolynas gyvavo tik penkerius metus iki sovietinės valdžios atėjimo. Šiuo metu pastate įrengti gyvenamieji butai.

Šerpyčių sodyba (nakvynė)

Pajūrio Rekreacinė zona - Tai vieša, naujai renovuota ir erdvi miestelio, seniūnijos poilsiavietė, kurioje pastatytos pavėsinės, įrengtos krepšinio, tinklinio, futbolo aikštelės, mašinų stovėjimo aikštelės, suformuoti smėlio paplūdimiai, patogus privažiavimas. Puiki vieta apsistoti nakvynei su palapinėmis. Pajūrio rekreacinė stovyklavietė yra nemokama, įkurta kairiajame Jūros upės vingio krante.

Pajūrio miestelyje veikia dvi parduotuvės („Jūra“ ir „Tėviškė“), trys maitinimo įstaigos (picerija „Pica Kvik“, J. Valaičio kavinė ir restoranas-baras „Jūra) yra ir vaistinė.

Pajūrio miestelio tremtinių aikštė ir memorialas - Restauruotas paminklas, skirtas visiems žuvusiems tremtyje, lageriuose, nukankintiems partizanams, gyvenusiems Šilalės krašte, įrengtas traukinio vagonas, panašus į tą, kuriuo anuomet iš Lietuvos tremdavo mūsų krašto gyventojus. Prieškaryje Tremtinių aikštės vietoje buvo turgus, tarybiniais laikais – dykvietė, o dabar ši vieta tapo susibūrimo centru saviškiams ir atvykusiems iš svetur.

Pajūrio Švč. Trejybės bažnyčia - Pastatyta 1830 m. Jos statybą fundavo pirmosios bažnytėlės statytojo sūnus, čionykščio dvaro savininkas, Mykolas Valavičius. Tai vėlyvojo klasicizmo tinkuoto mūro statinys su šešių kolonų portiku. Miestelio peizaže bažnyčią išryškina virš pagrindinio fasado kylantis medinis stačiakampis bokštas. Šventorių juosia tradicinė akmenų mūro tvora su išraiškingais pagrindiniais vartais.

Molotovo linijos gynybinis dotas - 1940-1941 m. sovietinės kariuomenės pastatytas gynybinis statinys - dotas. Jis betoninis, aštuonkampis, giliai įleistas į žemę. Molotovo liniją sudarė 4 įtvirtinimų rajonai: Telšių, Šiaulių, Kauno ir Alytaus. Šilalės rajonas priklausė Šiaulių rajonui, kurį sudaro 6 įtvirtinimų punktai. Linija driekiasi nuo Pajūrio (Šilalės raj.) iki Jurbarko - iš viso apie 90 km.

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė / Audio gidas

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones