Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras

Senovinis burinis Kuršių marių laivas–reisinė „Dreverna“

Pramogos

Kuršių marių kelioniniai burlaiviai (vok. Kurische Reisekahn, Haffkahn) – reisinės  skyrėsi nuo vytinių ir baidokų daug geresnėmis jūrinėmis savybėmis. Šie laivai buvo statomi iš ąžuolo ir turėjo gafelinį takelažą. Stipri laivo konstrukcija ir jūrinės savybės leido šiems laivams plaukioti audringomis Kuršių mariomis ir Aistmarėmis, o plokščio dugno diktuojama maža grimzlė – upėmis ir kanalais, todėl jų plaukiojimo rajonas buvo didelis. Tipologiškai šie laivai vadinti plokščiadugniais Kuršių marių laivais (vok. Kurische Haffkahn). W. Thielis mano, kad kelioniniu Kuršių marių plokščiadugniu laivu (vok. Kurische Reisekahn) laivą praminė miestiečiai ir valdžios pareigūnai. Garsaus laivybos istorijos specialisto S. Fornaçono nuomone, pastarasis pavadinimas atsirado dėl to, kad šiais laivais galėjo būti plukdomi ir keleiviai. Jis teigia, kad šis laivų tipas išsivystė XVIII a. pirmojoje pusėje. Kaip ir daugelis laivų tipų jis neturi lietuviško pavadinimo, todėl vadintinas reisine (nuo žodžio „reisas, kelionė“).

1751 m. Rusnės valsčiuje jau buvo 43 tokie laivai. Žvejų kaimų gyventojai statėsi tokius laivus javams ir prekėms gabenti iš Klaipėdos bei Tilžės į Karaliaučių ir atgal. 1823 m. septynias reisines turėjo Klaipėdos laivininkai. 1874 m. Rytprūsiuose plaukiojo apie 600 šio tipo laivų. Šie laivai gabeno statybines medžiagas, druską, javus ir kitokius krovinius Nemunu, Priegliumi, Kuršių mariomis ir Aistmarėmis, pasiekdavo Vyslą ir Dancigą. Inžinierius Werneris Jaegeris surinko visą įmanomą medžiagą apie reisinę „Maria“ bei kitus šio tipo laivus ir sudėjo į knygą „Der Kurische Reisekahn MARIA“, išleistą jau po jo mirties 1995 m. Duisburge. Ši knyga labai pasitarnavo laivadirbiams, atkūrusiems šį burlaivį Drevernoje ir sugrąžinusiems jį į Kuršių marias.

„Drevernos“ ilgis 18,08 m, plotis – 4,00 m.  Projekto autorius – Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras. Laivo statytojas ir kapitonas – Vaidotas Bliūdžius.

Senovinis burinis Kuršių marių laivas – reisinė  „Dreverna“ skirta edukacinei programai „ŽUVIES KELIAS“.

Taip pat laivą galima išsinuomoti pramoginiams plaukiojimams po Kuršių marias (grupėms iki 30 asmenų).

Kontaktinis asmuo:

J. Gižo filialo vadovė Gintarė Atkočiūnė ((8 46) 476 301, 8 648 23 198, gizo.sodyba@klaipedosrajonas.lt).

Atsiliepimai

Komentuoti