Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras

Pakrantės artilerijos baterija „Memel-Nord“

Istorija

Kontaktai

Adresas:
Kaip susisiekti?:

Pakrančių apsaugos baterija – tai Antrojo pasaulinio karo laikų gynybiniai įtvirtinimai prie Baltijos jūros, įrengti Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos. Buvo numatytos pastatyti dvi pakrantės artilerijos baterijos. Viena turėjo būti pastatyta Smiltynėje netoli Kopgalio – „Memel Sud“ („Klaipėda – pietūs“), kita – „Memel Nord“ („Klaipėda – šiaurė“) – už Girulių, Kukuliškių kaime. Tačiau buvo baigta tik viena baterija – esanti Kukuliškiuose.

Tai vieninteliai tokio tipo įtvirtinimai Lietuvoje. Iš pradžių tai buvo priešlaivinė baterija, turėjusi apsaugoti pakrantę nuo įsiveržimų iš jūros pusės, bet to neprireikė, nes greitai visa Baltijos jūros pakrantė priklausė vokiečiams ir įrengimai buvo perkelti į Norvegiją. Netrukus baterija performuota į priešlėktuvinę ir buvo aktyviai naudojama. 

Sovietmečio pabaigoje ir pirmaisiais Nepriklausomybės metais baterija buvo tapusi asocialių asmenų bendrabučiu, kol 2002 m. entuziastai ėmėsi tvarkyti teritoriją ir pamažu 2009 m. viename iš blokų (šiauriniame) - įrengė muziejų. 2018 m. Pasieniečių klubo nariai išvalė ir sutvarkė pietinio bloko bunkerio patalpas, jose įruošė ekspoziciją visuomenei. 

Memel Nord - ne tik bunkeris, bet ir mūsų krašto istorija, su kuria būsite supažindinti naujai, įvairiapusiškai. Galėsite nusikelti į XX a. - 70 metų atgal. Pajusti istorijos alsavimą, taikioje realybėje išbandyti save ar savo draugus. Pabūsite praėjusioje istorijos laiko atkarpoje, kurią galėsite įvertinti visai kitaip negu iki šiol.

Video.

Atsiliepimai

Komentuoti
 • Vi
  Vilma
  2023-06-18

  Labai šaunus pasakojimas su įdomiu gidu! Kuo dideliausios sėkmės!

 • Ir
  Irma
  2023-01-26

  Labai puiki edukacija 5-6 m. vaikams. Rekomenduoju ir gidas šaunuolis.

 • no
  nojus
  2021-08-14

  Skolka diengi??????? pazalusta

 • Ge
  Gerda
  2021-07-05

  Labai įdomu, didelis ačiū. Džiugu, kad yra aktyvistų prikelusių šį pastatą

 • As
  As irgi buvau
  2019-07-15

  Viskas aukstam lygyje.Vedejas puikiai ismano savo darba.Netgi vaikam patiko.

 • //
  /////////////
  2018-11-20

  Pagarba entuziastams, kiek įmanoma atkūrus bateriją. Tik kodėl prie vokiečių įtvirtinimo groja beveik vien rusiška karo laikų muzika ?? Ir aplamai, pasakojant istoriją, būtų galima mažiau pasakot apie rusų techniką, o daugiau apie vokišką, juk tai vokiečių laikų statinys. Bet šiaip pagarba :)