Gargždai

Tai Klaipėdos rajono administracinis centras, miestas prie Minijos upės, šalia istorinės ribos su Mažąja Lietuva. Žmonių čia gyventa nuo žalvario amžiaus, o istoriniuose šaltiniuose Gargždai pirmą kartą minimi 1253 m. Livonijos ordino ir Kuršo vyskupo žemių dalybų akte.

Ilgus amžius Gargždai buvo pasienio gyvenvietė, o carizmo laikais per miestą į Didžiąją Lietuvą gabenta draudžiama spauda. XV–XVI a. Gargžduose buvo žemaičių seniūnų Kęsgailų dvaras.  Apie 1534–1540 m. karalienė Bona fundavo pirmosios medinės katalikų bažnyčios statybą. Per reformaciją ši bažnyčia sunyko, todėl  J. Basanavičiaus gatvėje pastatyta nauja medinė bažnyčia. Per Antrąjį pasaulinį karą miestelis sudegė.

XIX a. 4 deš.–XX a. pr. Gargždų dvaras priklausė baronams Renė (Rönne), išgarsinusiems miestą puikiai sutvarkyta dvaro sodyba, vienu gražiausių Žemaitijos dvarų parku, turtinga dvaro biblioteka ir dvaro muziejumi, senienų rinkiniais. Tuo laiku Gargžduose veikė evangelikų liuteronų bažnyčia, žydų sinagoga, kurios pamatų liekanos yra išlikusios iki šių dienų. 

Angliško landšaftinio stiliaus Gargždų parkas įkurtas vakarinėje miesto dalyje XIX a. I pusėje dvarininkų baronų F. ir E. Renė (Rönne). Naujai suformuota parko dalis leidžiasi į vaizdingą Minijos slėnį, kuriame vasaros metu vyksta įvairūs renginiai.

Gargždams Atgimimo simboliu tapo 1989−1990 m. pastatyta postmodernistinio stiliaus mūrinė Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia. Gargždai didžiuojasi istorinio palikimo fragmentais:

  • senųjų gatvių linijomis,
  • atnaujinta miesto aikšte,
  • 2005 m. įsteigtu Gargždų krašto muziejumi,
  • restauruotais senųjų kapinių vartais,
  • šventoriaus koplyčia, varpine ir paminklu, kuris primena apie 1941 m. sušaudytus žydus,
  • dvaro parku.

Į šiaurę nuo Gargždų, kairiajame Minijos krante, yra Kalniškės piliakalnis. Piliakalnio aikštelė – 100 m. Pats piliakalnis tęsiasi 20 m, jo vakarinis galas remiasi į Minijos slėnį, o rytinis – sustiprintas pylimais ir grioviais. Piliakalnio pietvakarinėje ir šiaurės rytinėje papėdese, apie 3 ha plote yra papėdės gyvenvietė. Būtent joje visais laikais gyveno dauguma piliakalnio gyventojų, kurie tik kilus pjavojui glausdavosi jame. Mažiausiai dešimt kartų mažesnio ploto nei papėdės gyvenvietė piliakalnio aikštelėje galėjo gyventi tik kilmingieji, kariauna, o visas kasdieninis gyvenimas vyko šalia pilies. Pagrindiniai moksliniai atradimai, galintys atskleisti piliakalnio paslaptis, buvo padaryti visai neseniai ar net mūsų dienomis. Legendos pasakoja, kad piliakalnis yra iš švedų ar kryžiuočių laikų  ar pastarųjų buvęs supiltas, jame esą užslinkusios žemėmis geležinės durys, nugrimzdęs dvaras, slapti urvai, pakasti lobiai. Visgi populiariausi padavimai yra apie piliakalnyje pasirodančias baidykles ir vaiduoklius. Besikeičiantis ir gražėjantis Kalniškės piliakalnis naujomis spalvomis atsiveria visuomenei.

Gargžduose įsikūręs vienintelis kino teatras Klaipėdos rajone. Kino teatre „Minija“ 2015 m. po rekonstukcijos įrengtas skaitmeninis projektorius ir 3D vaizdo įranga, itin geros kokybės ekranas, erdvinio garso sistema, sumontuotos 162 ergonomiškos kėdės, iš kurių 30 – su vibroplokšte kino žiūrovų pojūčiams sustiprinti. Kino teatre rodomi naujausi filmai bei jų premjeros. Kartu su kino teatru duris atverė ir ilgamečio „Minijos“ kino administratoriaus Jono Mikučio surinktos  foto- ir kino technikos ekspozicija.

Gargžduose įkurtas aktyvaus laisvalaikio kompleksas, išsiskiriantis sportinių ir vandens pramogų pasiūla. „Gargždų pramogos“ - tai vieta, kur galėsite kokybiškai pailsėti, smagiai pasimankštinti ir turiningai praleisti laiką su šeima, draugais ar kolegomis. Čia jausis patogiai kiekvienas svečias, nes paslaugos pritaikytos ir specialių poreikių žmonėms, neįgaliesiems.   Laivalaikio kompleke įrengta moderni lauko pramogų infrastruktūra: krepšinio aikštelė, teniso kortai, paplūdimio tinklinio aikštelė, batutas ir kita. Garinė pirtis ir sauna atgaivins kūną ir sielą, šildomas baseinas padės atsipalaiduoti. Komplekse taip pat veikia masažų kabinetas bei sporto salė.

Laisvalaikis Gargžduose ir Gargždų apylinkėse:

Apgyvendinimas Gargžduose ir Gargždų apylinkėse:

Maitinimo įstaigos Gargžduose ir Gargždų apylinkėse:

Atsiliepimų dar nėra. Būkite pirmas!