Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras

Edukacinės programos I. Simonaitytės memorialiniame muziejuje

Paslaugos

Ieva Simonaitytė (Ewa Simoneit 1897 m. sausio 23 d. Vanaguose – 1978 m. rugpjūčio 27 d. Vilniuje, palaidota Vilniuje, Antakalnio kapinėse) Lietuvos kultūros ir literatūros lauke užima ypatingą vietą. XX amžiaus II pusėje įsitvirtino jos, kaip didžios rašytojos iš Mažosios Lietuvos, įvaizdis. Šiandien, kai I. Simonaitytės kūryba vis labiau pasitraukia iš privalomųjų mokyklinių programų, kai atsiranda vis daugiau neskaičiųsiųjų jos knygų, pažintis su šia rašytoja vaikštant jos gimtinės takais ir vartant jos prisiminimų bei romanų puslapius gali maloniai nustebinti. Savitas, tvirtas rašytojos charakteris, meilė lietuvių kalbai ir savo krašto kultūrai, žodingas pasakojimas – tai užburiančio Ievos Simonaitytės literatūrinio palikimo ilgaamžiškumo kodas.

Gargždų krašto muziejus parengtas pažintinį maršrutas „Evės takais“,  mokytojams, moksleiviams, turistams, kultūros ir literatūros istorija besidomintiems žmonėms geriau pažinti Ievos Simonaitytės biografiją ir paskatins prisiminti arba naujai atrasti garsios rašytojos kūrybą. Pažintinis maršrutas sudarytas taip, kad galima keliauti savarankiškai arba kartu su muziejaus darbuotojų vedama ekskursija. I. Simonaitytės memorialiniame muziejuje platinamas maršrutui skirtas leidinys su lankomu objketų sąrašu.

Edukacinis užsiėmimas – ekskursija muziejuje, kurio metu didžiauias dėmesys skiriamas literatūros klasikės I. Simonaitytės vasarnamio Priekulėje istorijai bei XX a. 7-8  deš. autentiškam interjerui. Pasakojamas kuriamas pristatant ekspozicijoje esančius baldus, aksesuarus, buities reikmenis, siekiant pajausti rašytojos patirtos šlovės dvelksmą.

Edukacinė programa skirta 1–4 klasių moksleiviams susideda iš dviejų dalių. Pažintinė dalis: pažintis su rašytojos vaikyste, pomėgiais, santykiais su artimaisiais. Ekskursija po vasarnamį, jame esančiais kambariais, eksponatais, baldais, biblioteka. Vaikai turės pasukti galvas žaidime su eksponatais. Praktinė dalis: kaip atsiminimą apie rašytoją ir muziejų dalyviai lipdo iš molio šunelį arba rožę. Rašytoja, kaip ir daugelis mūsų turėjo draugą augintinį, šunelį Bulką. Jis buvo jos kelionių po Lietuvą palydovas ir žinoma vasaras leisdavo kartu su rašytoja Priekulėje, kur jos vasarnamis skendėjo rožių žieduose. Labiausiai rašytoja mėgo savo rožes. Lipdymas iš molio lavina smulkiąją motoriką, erdvinį mąstymą, ugdo kūrybiškumą ir ramina. Šunelis ir rožė lipdomi specialių formų pagalba, vėliau džiovinami ir spalvinami specialiais dažais. Gamybos metu prie rožės tvirtinamas pagaliukas- kotelis, o šuniukui įveriama juostelė, kad būtų galimybė kabinti kaip žaisliuką. Juos parsiveš į namus kaip prisiminimą.

Trukmė: 1 val
Kaina: 1 Eur/žm
Amžiaus grupė: 1 – 4  klasių moksleiviams, suaugusiems

Edukacija skirta vyresnio amžiaus mokiniams-gimnazistams. Pažintis su I. Simonaityte ir muziejumi buvusiame rašytojos vasarnamyje Priekulėje padės įtvirtinti mokymosi programą. Kambariuose išsaugota autentiška vasarnamio aplinka: baldai, paveikslai, suvenyrai, visų knygų pirmieji leidimai, asmeniniai daiktai, dovanos. Darbo kambaryje saugoma asmeninė rašytojos namų biblioteka. Edukacija parengta remiantis mokytojų nuomonėmis, ko labiausiai stokojama nagrinėjant I. Simonaitytės kūrybą.  Lietuvių kalbos ir literatūros pagrindinio ugdymo bendrojoje programoje privalomas kūrinys yra romanas „Aukštųjų Šimonių likimas“. Edukacijos tikslas padėti mokiniams suprasti Mažosios Lietuvos buitį, papročius, tradicijas per vienos giminės kartų kaitas. Ši edukacija taip pat ir pagalba mokytojui, padedant atskleisti kūrinio savitumą, išskirtinumą. Edukacijos metu bus sudaromas kūrinio pagrindinių veikėjų genealoginis medis (dalyviai suskirstomi grupėmis, gauna po voką su  visais kūrinio veikėjų vardais bei užuominomis). Dalyvaujantys mokiniai kūrinio ištraukas skaitys rolėmis, aptariant kilusias mintis skaitymo metu, pagrindinius veikėjus, Mažosios Lietuvos tradicijas ir likimą. Edukaciją galima užsisakyti ir per Kultūros pasą.

Trukmė: 1,50 - 2 val
Kaina: 1 Eur/žm
Amžiaus grupė: vyresnių klasių moksleiviams

Edukacija skirta visų klasių mokiniams. Pažintis su  Mažąja Lietuva, vienu iš Lietuvos etnografinių regionų ir žymiausia šio krašto rašytoja I. Simonaityte. Mokiniai turės unikalią galimybę išgirsti šišioniškių (lietuvininkų) tarme garso įrašų iš I. Simonaitytės „Aukštųjų Šimonių likimo“, taip pat įrašų  apie šį unikalų kraštą, jo tradicijas. Aptarsime kuo ypatingas šis kraštas ir koks jo likimas.

Aptardami Mažosios Lietuvos gamtinį išskirtinumą, kultūrinį paveldą, savitas tradicijas, gaminsime marškinėlius kiekvienas sau. Marškinėliai bus su iš anksto atspaustu Lietuvos kontūru su etnografinių regionų ribomis. Marškinėlius puoš užrašas “Nepamiršk kas esi“. Specialių priemonių ir dažų tekstilei pagalba žymėsime etninių regionų centrus, piešime regionų vėliavas žemėlapyje, aptardami kuo regionai skiriasi. Akcentuosime iš kokio regiono esame kilę, priskirsime regionams spalvas arba specialius raštus. Edukacijos sudėtingumas kas kartą bus pritaikomas prie mokinių amžiaus. 

Trukmė: 1 val
Amžiaus grupė: visų klasių mokiniams

Atsiliepimai

Komentuoti