Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras

Šv. Jokūbo kelio atkarpa Viešvilė-Smalininkai-Jurbarkas

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
32 km
6.5 val.
Maršruto danga

Šiame ruože būtina turėti asmens tapatybės dokumentus, nes yra pasienio zona.

Perėję Viešvilę, keliuku, dar vadinamu Trapėnkeliu pasukite link Nemuno. Pasiekus upę, atsiveria vaizdas į anapus Nemuno esančius Trapėnus. O čia, šioje pusėje, buvo Viešvilės prieplauka ir perkėla, 1923–1939 m. – muitinės postas bei sienos perėjimo punktas. Judėjimas per sieną dėl žymaus kainų skirtumo buvo aktyvus. Trapėniškiai plūsdavo į Viešvilę pirkti maisto produktų, viešviliečiai į Trapėnus – pramoninių prekių.

Į rytus nuo kelio ant nedidelės kalvelės stovi atminimo kryžius. Lentelėje rašoma, kad 1976 m. ties perkėla Nemune nuskendo Viešvilės vaikų namų 16 paauglių ir keltininkas. Šis paminklas visiems primena: Nemunas ne tik graži, bet ir galinga, o kartais ir pavojinga upė.

Toliau keliaukite čia kažkada buvusio siauruko keliuku, kol pasieksite Kazikėnus. Manoma, kad XVII a. Kazikėnuose buvo įkurtas karališkasis dvaras. Jį savininkas nuomodavo, bet XIX a. pradžioje dvaras privatizuotas.

Kazikėnų dvaro sodyboje iki šių dienų išliko tik keli iš skaldytų akmenų ir raudonų plytų mūryti ūkiniai pastatai. Jie stilingi, gražios architektūros. Manoma, kad statyti dar XIX a.  Naujieji dvaro savininkai suprato šių pastatų vertę, juos perstatė. Šalia išaugo ir naujų statinių, jiems naudotos tokios pačios statybinės medžiagos, todėl buvo išsaugotas vientisas dvaro sodybos vaizdas. Seniau Kazikėnuose buvo plėtojamas ekologinis ūkis, auginami žirgai.

Sodybos pastatus iš išorės gali apžiūrėti kiekvienas, tačiau norint susipažinti su šiandieniniu dvaro gyvenimu iš arčiau, būtina apsilankymą suderinti su jo šeimininkais.

Toliau  keliaudami į vieną Mažosios Lietuvos miestelių – Smalininkus išvysite ilgiausią Lietuvoje ąžuolų alėją. Smalininkuose galima aplankyti Senovinės technikos muziejų, seniausią Lietuvoje vandens matavimo stotį, senąjį uostą.

Keliaudami toliau būtinai sustokite prie Šventosios upelio, skyrusio Didžiąją Lietuvą nuo Mažosios Lietuvos, neaplenkite miniatiūrų dailininkės Lidos Meškaitytės sodybos. Išvysite senąjį Kalnėnų mišką, Nemuno tėkmę ir kaip žaluma puošia kelią nuo Smalininkų iki Jurbarko. Pietvakarinėje Jurbarko miesto dalyje – Kalnėnuose – galima rasti lyg ir pamestus Jurbarko piliakalnio Bišpilio vaikelius – Bišpiliukus. Ar žinojote, kad Kalnėnuose esantys Bišpiliukai dar gali būti vadinami Pipirkalniais?

Atvykę į Jurbarką, pamatysite, kur Imsrė savo vandenis sulieja su Mituva. Čia rasite pontoninę Jurbarko mažųjų laivelių prieplauką. Apsilankę Jurbarko Dvaro parke, pamatysite dvi labai panašias buvusio dvaro oficinas. Pietinėje oficinoje įsikūręs Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras, o šiaurinėje – Jurbarko krašto muziejus. Šalimais, lyg ant kalnelio palypėjusi, stovi buvusi cerkvė, o dabar Jurbarko parodų ir koncertų salė. Parko gale yra skulptoriaus Vinco Grybo memorialinis muziejus – dvaro klestėjimo laikais buvusi urėdo raštinė. Muziejuje nuoširdžiai pristatoma V. Grybo kūryba. Nepatingėkite aplankyti Jurbarko senamiesčio – Kauno gatvę ir Švč. Trejybės bažnyčią. Ši neogotikinė kryžminio plano bažnyčia buvo statoma 1901–1907 metais.

1940 metais mieste kilus gaisrui nukentėjo ir bažnyčia: nudegė abiejų bokštų viršutinės medinės smailės, išdegė vidaus įrengimai. Tačiau bažnyčios atstatymo darbus suorganizavo klebonas Anatolijus Stanevičius. Šiuo metu bažnyčią puošia trys V. Grybo skulptūros: „Nukryžiuotasis“, „Šv.Petras“ ir „Šv.Povilas“. Skulptorius jas sukūrė 1936–1937 m.  Sintautų bažnyčiai, o atliejas padovanojo Jurbarko bažnyčiai po 1940 metų gaisro. Be to, čia galite pamatyti vertingą XX a. pr. medinę skulptūrą „Šv. Kazimieras“. Bažnyčios vidaus medines detales kūrė medžio meistras Pranas Mikutaitis. Bažnyčios šventoriaus vartus puošia 3 geležiniai ornamentuoti kryžiai (XIX a.). Taip pat Jurbarke turime dar vieną nepaprasto grožio dvasinį centrą –  Jurbarko Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčia. Šie nauji maldos namai užbaigti statyti ir pašventinti 2014 m. vasarą.

Likite Jurbarke nakvynei ir geriau susipažinkite su šiuo nuostabiu Vakarų Lietuvos miestu. 

NAUDINGOS NUORODOS:

 

PILIGRIMŲ NAKVYNIŲ INFORMACIJA 

Pastaba: lentelėje pateiktos tik tos nakvynės vietos, kuriose nakvynei priimami piligrimai.

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė / Audio gidas

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones