Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras

Šv. Jokūbo kelio atkarpa Didkiemis-Alijošiškės-Tauragė

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
32 km
6.5 val.
Maršruto danga

Toliau piligriminis kelias veda per nepaprasto gražio Pagramančio regioninį parką. Atvykę į Alijošiškes būtinai sustokite atsikvėpti poilsiavietėje „Lakštingalų slėnis“. Tai rekreacinė Pagramančio regioninio parko zona, įkurta Akmenos upės kilpoje. Čia prasideda ir baigiasi Akmenos upės pažintinis takas. Slėnyje yra tvenkinys su salele, žaidimų aikštelė su supynėmis, pavėsinė bei nedidelė estrada. Nuostabaus grožio, harmonijos, ir gamtos garsų derinys, tikrai paliks įspūdį! Čia galima ir nakvynė, yra laužavietės, lauko tualetas.

Beje, Pagramančio regioninis parkas turtingas kabančiais tiltais, kurių visame parke yra 13. Perėję per vieną iš kabančių tiltų, eisite kelis šimtus metrų ir prieš jūsų akis atsivers kalnas, mediniais laipteliais juo užlipsite ir keliausite iki Pagramančio piliakalnio.  Šis Pagramančio regioninio parko gamtos istorinis-archeologinis paminklas sutvarkytas ir paruoštas lankytojams 2014 metais. Piliakalnio šlaitai statūs, daugiau kaip 20 m aukščio. Nors šis piliakalnis ligi šiol plačiau nėra tyrinėtas, tačiau spėjama, jog jis buvo apgyvendintas I tūkstantmetyje – II tūkstantmečio pradžioje. Pagramančio piliakalnis dabar – pažintinio tako dalis. Nuo jo atsiveria ne tik nuostabūs saulėtekiai, bet ir Pagramančio miestelio peizažas, Pagramančio atodanga, regioninio parko pievos ir miškeliai, taip pat galima matyti Akmenos upę, Gramančios upelį.

Nusileidę laipteliais nuo piliakalnio, patogioje vietoje, miestelio centre yra maisto prekių parduotuvė ,,Aibė‘‘, kitąpus gatvės Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia. Liaudiškos architektūros formų, viena seniausių Tauragės bažnyčių pastatyta 1774 m. XIX a. I p. varpinė, palivarko-klebonijos pastatai: klebonija, svirnas, tvartas, rūsiai. 1843 m. šventorius aptvertas akmenų mūro tvora ir įrengtos mūrinės Kryžiaus kelio stočių koplytėlės. Be šių koplytėlių, šventorių puošia ir trys mediniai koplytstulpiai su skulptūromis. Klebonijos pastatas, suręstas 1800 m. – vienas seniausių medinių pastatų Tauragės krašte. Sovietiniais metais jie pripažinti dailės paveldo vertybėmis. Pastatų komplekso architektūra būdinga Žemaitijos regionui, turi liaudiškos architektūros bruožų.

Visai netoli kavinukė ,,Kampas’’ ir ,,Gramančia‘‘. Bendruomenės centras, mielai priims Jus nakvynei su visais patogumais. Kelionė tęsiasi paženklintu keliu. 

Piligriminis kelias veda per Ringius, pereisite kabantį tiltą per Jūros upę, o šalia pamatysite unikalų betoninį tiltą per upę, kurį Jūra užsemia kai būna potvyniai ir lieka tik kabantis pėsčiųjų tiltas. Pasieksite Gudlaukį ir Matiškių kaimelį. Čia einant paženklintu keliu, dešinėje pusėje rasite senasias kapinaites, o kairėje piliakalnį, kurio aikštelė trikampė ištįsusi šiaurės-pietų kryptimi 20 metrų ilgio ir 14 m pločio šiauriniame gale. Į šiaurę nuo piliakalnio yra 1,2 ha ploto papėdės gyvenvietė. Šio piliakalnio vietoje iki XV a. stovėjo medinė pilis, kurią paskutinį kartą sutvirtino žemaičių didžiūnas Mažonas 1311 – 1314 metais. Išlikęs padavimas apie piliakalnį teigia, kad buvusios pilies viršuje buvusi duobė, kurioje degdavo laužas, vadinamas gyvąja ugnimi.

Toliau eisite per Jocius, Alangą, Lengvenius ir Dapkiškius. Dapkiškiuose rasite vietą poilsiui ar nakvynei -  stovyklavietę prie jūros, tualetą, maudyklą.

Keliaujant toliau praeisite Jatkančių  kaimą ir pasieksite jau Tauragės mikrorajoną - Tarailius. Čia yra maisto prekių parduotuvė ,,Smilga’’, kavinė ,,Fortūna’’ (Melioratorių g.). Toliau kelis kilometrus siaurais takeliais, keliausite pagal upės - Jūros krantą. Prie Tauragės užtvankos įsikūręs viešbutis-restoranas ,,Banga’’.

Tauragės užtvaka - tai Amerikos lietuvių įkurtos bendrovės „Rūbas“ 1922 m. Tauragėje, per Jūros upę pastata medinė užtvanka, o šalia jos – nedidelę elektrinė. Iki tol tinginiavusi, Jūra buvo priversta sukti 250 AG turbiną. Elektrinė kurį laiką aprūpindavo elektra Tauragę bei artimiausius kaimus. Elektrinė 1960 m. buvo uždaryta, o jos pastatas 1985–1986 m. iš esmės perstatytas. Tuomet jame įsikūrė alaus baras, vėliau – iki šiol veikiantis viešbutis ir kavinė „Banga“. Aukščiau užtvankos, kairiajame Jūros krante yra miesto paplūdimys ir poilsiavietė. Šalimais yra maudykla, tinklinio aikštelė, tualetas ir įspūdinga užtvaka Ten padaroma daug nuostabių nuotraukų.

Žingsniuojant geltonų kriauklelių keliu ir užlipus ant tilto reikės jį pereiti ir nusileisti kitąpus kelio, vėlgi į Jūros krantinę, o jei eisite tiesiai į miestą, pasieksite Tauragės krašto muziejų Santaka (dirba visomis savaitės dienomis), ir Tauragės pilies pastatų ansamblį.

2019 m. pradžioje Tauragės pilyje duris atvėrė modernios erdvės, kuriose lankytojų laukia Istorijos, Etnografijos, Gamtos ekspozicijos, o nuobodžiauti neleis modernios technologijos. Sužinosite Tauragės krašto istoriją nuo seniausių laikų iki kraštą nuniokojusių pasaulinių karų. Patirsite, kokie žmonės čia gyveno, kuo vertėsi, kokius daiktus naudojo, ką rašė ir gamino. Didžiulėje gamtos salėje susipažinsite su gyvūnais: paukščiais, žvėrimis, vabalais ir moliuskais. Archeologijos bokšte jus pasitiks baltų nykštukas vardu Barzdukas, kuris papasakos apie čia gyvenusias gentis: skalvius ir žemaičius. Galėsite išbandyti stebuklingą interaktyvią smėlio dėžę, patys ieškoti žemėje slypinčių daiktų ir gėrėtis prieš tūkstančius metų žmonių gamintais papuošalais bei įrankiais. Pamatysite tamsoje šviečiančius senovės baltų simbolius ir… savo dantis! Fotogalerijos bokšte jūsų lauks nuolat keičiamos geriausių šalies fotografų darbų parodos, o „Amžių“ bokšte, pilname modernių technologijų, nusileisite į rūsį, kuriame savo kailiu patirsite, ką reiškia slėptis po bombarduojamais pastatais, pamatysite 360 laipsnių aplink rodomą vaizdo pasakojimą apie Tauragės istoriją nuo seniausių laikų iki šių dienų, o užlipę į antrąjį aukštą galėsite atsipūsti nuo įspūdžių, ramiai medituoti matydami žvaigždžių skliautą bei girdėdami ramybę teikiančius garsus. Kelionę po pilį užbaigsite pilies rūsių menėse, kuriuose kadaise buvo kalėjimas. Būdami ten, sužinosite apie Tauragės muitinę, pasienio santykius, kontrabandą ir knygnešius.

Grįžus į savąjį maršrutą ir nuėję krantine apie 70 metrų, galite užlipti į Meilės alėją, o šalia jos rasite ir Tauragės Švč. Trejybės bažnyčią, gynybinį Dotą, kuris įtrauktas į kultūros paveldo saugomų objektų sąrašą. Ant stataus upės kranto stovinti katalikų bažnyčia yra istorinis pastatas turi daug neoromaninio ir šiek tiek neoklasicistinio stiliaus bruožų, yra lotyniško kryžiaus plano su penkiasiene apside ir vienu aštuoniasieniu bokštu. Laikoma, kad bažnyčios projekto autorius – Liepojoje gyvenęs švedų tautybės architektas Karolis E. Strandmanas. Viduje yra trys lipdiniai altoriai, priderinti prie pastato išorės architektūros. Interjere išsiskiria puošnūs vargonai. 16 registrų vargonus bažnyčioje 1908 m pastatė Brunas Goebelis. Per Antrąjį pasaulinį karą bažnyčia buvo smarkiai apgriauta, vargonų neišliko. Abiejų pasaulinių karų metais bažnyčia gerokai nukentėjo. Pirmojo pasaulinio karo metais rusai bažnyčios bokštą naudojo žvalgybai, o vokiečiai vėliau jį susprogdino. Po Antrojo pasaulinio karo bažnyčios pastatas atstatytas tik 1955 m. klebono Jono Beinorio (1908–1985) rūpesčiu, parapijiečių lėšomis ir pagalba. Katalikų bažnyčios šventoriuje dėmesį patraukia 2017 m. pašventintas skulptoriaus Stanislovo Bružo darbas – paminklas Negimusiam kūdikiui atminti. Jame pavaizduota pusė pasaulio rutulio, ant kurio – Juozapas, Marija su kūdikėliu Jėzumi ant rankų ir vaiko pėdutės, einančios šventosios šeimos link.

Nakvynės vieta Tauragės mieste gali būti Bažnyčių gatvėje įsikūrę „Senamiesčio apartamentai“. Visai šalimais yra parduotuvė „Čia“, o pasistiprinti galėsite picerijoje „Star pica“ (Bažnyčių g. prieš parduotuvę). Dar viena nakvynės vieta - jaukus viešbutukas „Tauragės B&B“ (Vytauto g. 83, Tauragė).

 

NAUDINGOS NUORODOS:

 

PILIGRIMŲ NAKVYNIŲ INFORMACIJA 

Pastaba: lentelėje pateiktos tik tos nakvynės vietos, kuriose nakvynei priimami piligrimai.

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė / Audio gidas

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones